تقدیم بر دلیر مردان و شیر زنان ایل سیاه سیاه کلهر

سوسن خواننده سرشناس موسیقی مردمی ایران روز دوشنبه سوم ماه مه در آمریکا درگذشت.
خانم سوسن که در سالهای پایانی دهه 1340 و سالهای آغازین دهه 1350 یکی از محبوبترین خوانندگان ایران بود، حدود 20 سال پیش ابتدا به بریتانیا و سپس به آمریکا مهاجرت کرد.

به گفته دوستانش، سوسن در این سالها بسیار تنها بود و حتی با وجود آنکه قبلا دوبار ازدواج کرده بود، دیگرهمسری هم نداشت.


حدود سه ماه پیش دست راست سوسن در حادثه ای شکست اما او برای درمان آن اقدامی نکرد.

حدود یک ماه پیش سوسن در لس آنجلس مورد یک عمل جراحی قرار گرفت که هشت ساعت به طول کشید.

بعد از عمل، ابتدا حال سوسن رو به بهبودی رفت اما پس از مدتی او که به شدت ضعیف شده بود، دچار ایست قلبی شد اما پزشکان توانستند بار دیگر او را به زندگی برگردانند.

مهدی ذکائی سر دبیر مجله جوانان در لس آنجلس می گوید: "بعد از سکته سه روزی هم حال سوسن خوب بود. من دیروز صبح ( 3 ماه می 14اردیبهشت) با او تلفنی صحبت کردم . ولی بعد از ظهر ساعت 2و 15 دقیقه قلبش بار دیگر از کار ایستاد و این بار او در بیمارستان فوت کرد."

سوسن در سالهای آخر با تنگدستی در لس آنجلس زندگی می کرده است.

در این سالهای آخر سوسن تنها گهگاه در کاباره ها و رستورانهای ایرانی در آمریکا برنامه اجرا می کرد.

هیچکس دقیقأ نمی داند که سوسن چند سال داشت. نزدیکانش حدس می زنند که او هنگام مرگ 61ساله بوده است.

سوسن در مصاحبه ای که سالها قبل با رادیو بی بی سی انجام داده بود خود را متولد شهر قصر شیرین و نام اصلیش را مهناز، ذکر کرد

منبع:بی بی سی

    نام حقیقی سوسن ، گل اندام طاهر زاده‌ میباشد و سوسن نام هنری این خانم هنرمند است. او در کردستان ایران به دنیا آمد، در خانواده‌ای کرد از شهرستان قصرشیرین، (شرق کردستان).

    سوسن هنگامی که 19 يا 20 سال بیشتر نداشت از شهر زادگاهش قصر شيرين به تهران رفت. در دهه‌ شصت و هفتاد در تهران سوسن همراه نعمت آغاسی‌ خواننده‌ کوچه‌ و بازار خوش درخشید. ترانه‌های سوسن در متن فلیمهای فارسی از جمله‌ برای فيلم «قيصر» به تعبيری اولين ترانۀ متن در تاريخ سينمای ايران محسوب می شود.

    سوسن بجز چند آهنگ کردی از جمله‌ سرودن آواز به‌ زبان فارسی اختصاص داد. او تا آخر عمرش ازدواج ننمود ولی چند کودک یتیم را در اقصی نقاط دنیا به‌ فرزندی قبول نمود و مخارجشان را می پرداخت. او در اوج شهرتش هم، همانند ديگر هنر مندان و خوانندگان همكارش يك زندگی تجملاتی نداشت. سوسن كه از طبقه پائين جامعه آمده بود، تا آنجا كه از دستش برمی آمد به موسسات خيريه و افراد آشنا و كم درآمد كمك می نمود. او از جمله پرداخت بهای بيش از نيمی از ساختمان يك بيمارستان بنام خودش را در قصرشيرين بعهده گرفت.

    متاسفانه اين بيمارستان در جنگ ايران و عراق توسط مزدوران صدام حسين جنايتكار ويران گرديد و هنوز هم باز سازی نشده است. سرانجام این هنرمند محبوب و بانوی آواز قصر شیرینی در لوس آنجلس آمریکا، دور از دیار خویش در 3 مه 2004 ، درگذشت و در همان شهر به‌ خاک سپرده‌ شد.

    . ياد سوسن، خواننده قاطبه مردم و محبوب رنج ديدگان، نه فقط در خاطره قصر شیرینیها، بلكه در خاطره دوستدارانش برای هميشه جاودان خواهد ماند. روحت شاد و یادت گرامی باد...

    + نوشته شده در  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ساعت 19:59  توسط یزدان پرمهر | 
     
    صفحه نخست
    پست الکترونیک
    آرشیو وبلاگ
    عناوین مطالب وبلاگ
    درباره وبلاگ
    این وبلاگ از دستان عزیزی که در مورد ایل سیاه سیاه کلهر اطلاعاتی دارند دعوت به عمل میاورد

    نوشته های پیشین
    هفته اوّل اسفند ۱۳۸۹
    هفته چهارم بهمن ۱۳۸۹
    هفته دوم بهمن ۱۳۸۹
    هفته اوّل بهمن ۱۳۸۹
    آرشیو موضوعی
    تحلیل برخی از باورهای کردی!!!
    نگاهی به زندگی زنده یاد حسن زیرک
    موسیقی کردی
    دین اهل حق
    ایل کلهر
    روستاهای دهستان چله گیلانغرب
    سوسن خواننده قدیمی قصر شیرین
    نام روستاهای دهستان حومه جنوبی اسلام آباد
    پیوندها
    مهندسین نرم افزار جهاد دانشگاهی کرمانشاه
     

     RSS

    POWERED BY
    BLOGFA.COM

    این وبلاگ از عزیزانی که درمورد ایل سیاه سیاه کلهر اطلاعاتی دارند دعوت به همکاری مینماید ازطریق نظر ما را یاری دهید کسانی که میخوان تو این وبلاگ بنویسند در قسمت نظرها اسم وایمیل خودشون رو بزارن تا براشون یوزر بفرستم